Ana Sayfa / Günün Öne Çıkan Haberleri / İşte Anket Sonuçları:Seçmen 3 Adaya yoğunlaştı

İşte Anket Sonuçları:Seçmen 3 Adaya yoğunlaştı

Seçmen 3 adaya yoğunlaştı.
11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle ilgili olarak MGC Bilgi Araştırma ve Danışmanlık tarafından 2368 kişi ile tesadüfi olarak yüzyüze yapılan anket çalışması gerçekleştirildi. Yapılan anket sonucunda daha önce yapılan anketlere göre Mustafa Akıncı’yı tercih edenlerde gerileme gözlenirken Mustafa Akıncı ilk turda yine birinci sırada yer alıyor. Ersin Tatar’ın propaganda sürecinin başlamasıyla oranını bir kaç puan artırdığı gözlemlense de Tufan Erhürman son iki ay içerisinde en ciddi çıkışı yapan aday oldu. 5 yıl önceki seçimlerde aldığı 21.25’lik oy oranıyla çıkış yapıp parti kuran Kudret Özersay neredeyse halkın desteğini yarı yarıya kaybetmiş durumda görünüyor. Bu seçimlerde ilk kez Cumhurbaşkanlığına aday olup alacakları oy oranları merak edilen Serdar Denktaş ve Erhan Arıklı’nın yapılan anket çalışmasının sonuçlarına göre seçimde iddialı olmadıkları görülüyor. Anket sonuçlarına baktığımızda seçimin ilk turunun Mustafa Akıncı, Ersin Tatar ve Tufan Erhürman arasında kıyasıya geçeceği sonucu çıkıyor.

Kararsız oyların dağıtılmış şekliyle Mustafa Akıncı % 25.4, Ersin Tatar % 24.1, Tufan Erhürman % 23.8, Kudret Özersay %10.4, Erhan Arıklı %9.1, Serdar Denktaş % 6.1 oy alıyor.

ŞEHİR MERKEZLERİNDE KATILIMIN DÜŞÜK OLMASI BEKLENİYOR.
Yapılan çalışmada 6 İlçenin şehir merkezlerinde seçime katılım oranının % 55-60, Kırsal kesimde ise 60-65 oranında olacağı tahmin ediliyor.
PANDEMİ VE SİYASETE GÜVENSİZLİK KATILIMI DÜŞÜRÜYOR.
Ankete katılan vatandaşın “Sandığa gitmeyeceğim” cevabına karşılık “Niçin?” sorusu yöneltildiğinde katılımcıların %41’i “Siyasetçilere güvenmiyorum”, %39’u ” Koronavirüs Pandemisi nedeniyle gitmeyeceğim”, % 13’ü “Partime kırgınım” diye cevap verirken %7’si “Adayları beğenmedim” diye cevap verdi.

About Mehmet

Bu haber sitesi MGC İNVESTMENT LTD bünyesinde faaliyet göstermektedir. Direktör Mehmet GÜNEŞ Adres: Güzelyurt Tel: 05488637929

Check Also

Gayretköy’de vatandaşlar Avrupa Birliği’nin kiliseye Haç koymasına tepkili

Köy Halkı Tepkili Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Kuzey Kıbrıs’taki kiliselerin restorasyonuyla ilgili proje devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir