Ana Sayfa / Gündem / Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Müslüman bir ülke, Kur’an kurslarını kapatmak söz konusu olmaz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Müslüman bir ülke, Kur’an kurslarını kapatmak söz konusu olmaz.

 

 

 

 

 

Başbakan Ersan Saner, KKTC’de Kur’an kursları ve hafızlık kurslarının kapatılmasının söz konusu olmadığını, Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarını yasaklamadığını belirterek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Müslüman bir ülke, Kur’an kurslarını kapatmak söz konusu olmaz. Dava konusu, hafızlık kurslarının nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili açılan bir davaydı. Bu kursların sonunda, sınavı kazanarak gerekli terfileri alanların doğru terfi alıp almadığıyla ilgili açılan bir davanın sonucunda bu olaylar gerçekleşti” dedi.

Başbakan Saner, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar uyarınca, hafızlık kurslarının nasıl yapılacağıyla ilgili yasal düzenleme yapılacağını söyledi.

Başbakan Saner, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için 53 yıl federasyon görüşüldüğünü ve bir sonuca varılamadığını, Kıbrıs Türk halkının bir 53 yıl daha masada harcayacak zamanı olmadığını vurgulayarak, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte iki egemen eşit devletin kurulabileceği yeni bir modelin bizler tarafından masaya konulması bir gerekliliktir, gerçektir” dedi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

About Mehmet

Bu haber sitesi MGC İNVESTMENT LTD bünyesinde faaliyet göstermektedir. Direktör Mehmet GÜNEŞ Adres: Güzelyurt Tel: 05488637929

Check Also

Cezar Talat İyilik Parkı tamamlanıyor

Cezar Talat İyilik Parkı tamamlanıyor.  Güzelyurt’un sembol isimlerinden Cezar Talat’ın verileceği İyilik Park’ında çalışmalar tamamlanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir