Ana Sayfa / Kıbrıs / Osmanlı hatırası, Arapahmet Camii

Osmanlı hatırası, Arapahmet Camii

16’ncı yüzyılda eski bir Latin kilisesi üzerine inşa edilmiş bu cami, adını Lefkoşa’nın Osmanlı ordusu tarafından fethi sırasında kumanda eden Komutandan almıştır.

Arap Ahmet Paşa, 1571 yılında Kıbrıs’ın fethine katılan ve Cezayir beylerbeyi görevinden sonra Kıbrıs beylerbeyi olmuştur. Lefkoşa’ya kendi adıyla anılan suyu getirdiği ve Kıbrıs’ta ile vakıf kurucuları arasında yer aldığı ayrıca bilmektedir.

Arapahmet Camii, Lefkoşa’nın Arapahmet mahallesinin batısında bulunur ve başkentteki kubbeli tek camidir. Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden olan cami, geniş bir yarım küre kubbe, daha küçük üç kubbe ile ana binadan oluşur ve caminin girişini korur. Dört kubbe daha dikdörtgen binanın köşelerinde yer alır.

Avlusunda bir şadırvan, Selvi ağaçları ve bazıları çok iyi korunmuş ve durumda olan Lefkoşa’nın ünlü simaların yattığı kabirler bulunmaktadır.

Mezarlar arasında, 1833 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelen Kıbrıslı Türk Mehmet Kâmil Paşa’nın kabri de vardır. Paşa, Osmanlı Ordusunda 19’uncu yüzyıl sonlarında Baş Vezirliğe yükselen tek Kıbrıslı Türk’tür.

14 Kasım 1913’te Kâmil Paşa beynine kan gitmemesi sonucu ansızın ölür ve Arapahmet Caminin bahçesine gömülür. 1926-1932 yıllarında adada Kıbrıs Valisi olan Sir Rondal Storrs, Kâmil Paşa’nın mezar taşına İngilizce şunları yazdırmıştır. “Ekselansları Kâmil Paşa, Pyroi’li Yüzbaşı Salih Ağa’nın oğlu, 1833’te Lefkoşa’da doğdu, Hazine katibi, Larnaka Komiseri, Evkaf Direktörü, Osmanlı’nın Dört Kere Sadrazamı, Büyük bir Türk ve Büyük bir İnsan”

Bu bölge bir zamanlar Latin kilisesine de ev sahipliği yapmıştı. Kilisenin bazı kalıntıları caminin çevresinde ve bazı komşu evlerde günümüze kadar gelmiştir. Kapı eşiğinden yapılmış üzerinde birbirine bağıran iki aslanın resmedildiği bir kalkan da zeminde görülebilir. Eski çağlarda yapılan kiliseden kalma en önemli kalıntı ise 14’üncü yüzyılda kitabeli mezar taşları, çizimler ve parçalardan oluşan küçük bir koleksiyondur.

Ortaçağ’dan kalan mezar taşları üzerine kazınmış isimlerden bazıları arasındaki isimler, Veneto ailelerinden Francesco Cornar (1390), Antonia de Bergamo (1394) ve Gaspar Mavroceni (1402)

Arapahmet 1845 ve 1990’larda restore edildi ve bugün de kullanılır halde bulunuyor.

About Mehmet

Bu haber sitesi MGC İNVESTMENT LTD bünyesinde faaliyet göstermektedir. Direktör Mehmet GÜNEŞ Adres: Güzelyurt Tel: 05488637929

Check Also

Cezar Talat İyilik Parkı tamamlanıyor

Cezar Talat İyilik Parkı tamamlanıyor.  Güzelyurt’un sembol isimlerinden Cezar Talat’ın verileceği İyilik Park’ında çalışmalar tamamlanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir