Ana Sayfa / Gündem / Yükseköğrenim Eylem Planı çalışmaları tamamlandı.

Yükseköğrenim Eylem Planı çalışmaları tamamlandı.

KKTC Reform Eylem Planı kapsamında, KKTC Yükseköğrenim Strateji Belgesi içerisinde belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülen Yükseköğrenim Eylem Planı çalışmaları tamamlandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu bu bağlamda oluşturulan Yükseköğrenim Strateji Belgesi Komisyonu’nu kabul ederek görüştü.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, komisyon, yürüttüğü çalışmalar sonucunda hazırlanan Yükseköğrenim Eylem Planı’nı Bakan Çavuşoğlu’na sundu.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu  kabulde yaptığı konuşmada KKTC’nin uluslararası rekabet gücüne sahip, evrensel standartlarda, nitelikli yükseköğrenimin sunulduğu bir ada olmasını sağlamak için yoğun çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

“Yükseköğrenim Strateji Belgesi’ni KKTC’nin uluslararası tanınırlığına, bilimsel, teknolojik, sosyo-kültürel, politik ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmak misyonu ile Bakanlar Kurulu’ndan onaylatarak hayata geçirdik.” diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar çalışılmamış ve konuşulmamış bir işi başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, göreve geldikleri günden itibaren yükseköğrenimde yaşanan sıkıntılara çözüm getirdiklerine dikkat çekti.

Konuşmasında “Ülkemizde fikir çok, konuşan çok ama iş yapan ve üreten az” ifadelerine yer veren Çavuşoğlu, yükseköğrenim ve üniversitelerin sorunlarını ele alacak bir ön çalışmanın, bugüne kadar yapılmadığına işaret ederek, oluşturulan eylem planı ile üniversitelerin stratejik bir plana ve vizyona sahip olacağına vurgu yaptı.

Çavuşoğlu ayrıca, Stratejik Eylem Planı’nın oluşturulabilmesi için 52 toplantı, 150 saatin üzerinde çalışma yürütüldüğüne de dikkat çekti.

“Bir işi düşünmek başka bir şey, bir işi başlayıp bitirmek başka bir şey” diye konuşan Çavuşoğlu, “Biz alışkanlıkları değiştirmeye kararlıyız. Göreve geldiğimizde hükümet programında ve ekonomik protokolde bu işlerin yapılmasıyla ilgili maddeyi ele aldık ve bitirmeye karar verdik. Pandemi nedeniyle biraz gecikmelide olsa bu çalışmaları tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Görev süremizde söz verdiğimiz gibi Yükseköğrenim Strateji Belgesi Eylem Planı’nı tamamladık. Bundan sonra göreve gelecek olan arkadaşlarımızın neler yapması gerektiğini ortaya koyduk.” diye konuştu.

“Bu çalışma ile bu ülkede laf üreterek değil, performan üreterek iş yapılabileceğinin altını çizdik” vurgusu yapan Çavuşoğlu, hazırlanan eylem planında ne zaman neyin yapılması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

Çavuşoğlu görev süresi boyunca yükseköğrenim alanında yürüttükleri çalışmalar, hayata geçirdikleri projeler ve imzaladıkları protokoller ile görevlerini layıkıyla yapmanın mutluluğu ve huzuru içerisinde olduğunu da dile getirdi.

Komisyonun Yükseköğrenimde yönetişimi yeniden yapılandırmak, yönetişimin işlevselliğini sağlamak, kaliteyi uluslararası standartlara taşımak ve uluslararasılaşma düzeyini, tanınırlığını arttırmak ve olağanüstü hallerde atılacak olan adımlar olmak üzere 5 ana başlık üzerinde çalıştığına da dikkat çeken Çavuşoğlu, Yükseköğrenim Eylem Planı’nın ülkeye hayırlı olmasını temenni ederek, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

About Mehmet

Bu haber sitesi MGC İNVESTMENT LTD bünyesinde faaliyet göstermektedir. Direktör Mehmet GÜNEŞ Adres: Güzelyurt Tel: 05488637929

Check Also

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, kadına yönelik şiddete karşı verilecek mücadelenin önemine vurgu yaptı

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, kadına yönelik şiddete karşı verilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir